מידעון אדר


מידעון מספר 5, התש"ע

 

מידעון חודש אדר: נתינה

בליל ירח מלא, באמצע חודש אדר, נתחפש ונחגוג את חג פורים במשתה, בקריאת מגילה, בנתינת צדקה ובמתנות לאביונים ולרעים.

מגילת אסתר שנבחרה לאחר וויכוחים רבים להיכנס לספר הספרים מתארת את מצבו של העם היהודי בגלות, כעם שמרוב רצון להשתלב בסביבה המקומית מוכן לוותר אף על זהותו וערכיו. כוונה כנה זו של השתלבות הקהילה היהודית בעמי הסביבה אינה מרתיעה את הצורר התורן מלממש את תוכניותיו להשמדת העם היהודי.

עמי העולם לא יכלו לשאת את נוכחותנו בקרבם  גם כשהיינו מוכנים לוותר על זהותנו, "להתחפש" למקומיים, להשתלב ואף להתבולל בסביבה.

זה קרה בפרס של אז, באירופה לאורך כל התקופות וזה קורה בפרס של היום.

מדרש חסידי מקשר בין "פורים" "ליום הכיפורים", ואומר-דורש, כ - פורים.

יום הכיפורים בתחילתה של השנה וחג פורים באמצעה. חיינו כמטוטלת נעים בין כיפור לפורים, בין לקיחת אחריות על מעשינו לבין השתכרות ואמונה בפור והגורל.  ביום כיפור אנו נדרשים להשיל את המסכות והשכבות שנערמו בנפשנו, בשכלנו ובגופינו. לערוך ניקיון כללי, חשבון נפש ולמצוא את גרעין האמת שבנשמתנו, אותו גרעין המגדיר את הווייתנו ומעניק משמעות לחיינו.

בפורים אנו נדרשים להתחפש, לעטות מסכה לראשינו ואפילו להשתכר... כל  זאת על מנת להיות "מלך ליום אחד" ובזה לספק את התשוקה הקיימת בלב האדם לברוח מעצמו לזהות בדויה. הילדים של כולנו היום בעידן הווירטואלי חווים את הזהות הבדויה כאורח חיים מהותי, ולעיתים זה מדאיג.

פורים וכיפור; ציר שנתי המאפשר לנו להתקלף ולעטות חזרה מסכות בתהליך אין סופי של גיבוש וחיפוש זהות. השנה מאפשרת התנסות ואפשרות להתחפש, לאמץ ולבחון זהויות שונות היכולות להזין את נשמתנו. "לחיפוש לתחפושת ולחופש" שורש אחד בשפה ובחיים.

זהו אמנם תהליך אישי מאוד, אבל גם כקהילה ועם אנו חווים את אותם תהליכים באופן מקביל לחיינו האישיים.

אל לנו לחשוב ולהניח כי הנוכחות והישיבה שלנו בארץ ישראל, די בה כדי להבטיח את זהותנו.  גלות היא חוויה קיומית והתבוללות היא בעיקרה ניכור תרבותי.

אם לא נעסוק באופן תמידי בשאלות ערכיות וקיומיות, אם לא נחפש ונעניק כל יום מחדש משמעות לעצם היותנו ישראלים ויהודים, הרי שנביא על עצמנו כליה חמורה מזו שאויבנו בכל הדורות מפרס של אז לאיראן של היום רצו להביא עלינו.

בפורים איבדנו את זהותנו, ומתוך כך כמעט איבדנו את חיינו הפיזיים כעם, עד שאסתר לוקחת אחריות, חוזרת לזהותה השורשית ומצילה את עמה.

 

נמשיך ללמד את ילדינו לשאול ולברר, לחפש ולחקור בשאלת זהותם ומשמעות חייהם. נאפשר להם להתחפש, אך ניתן להם גם את האפשרות להתכנס פנימה ולמצוא את "האני"  והאמת הפנימית העמוקה שלהם המגדירה את זהותם וחייהם.

 

חג פורים שמח,אופק
תלמידי חטיבת היסוד לקחו אחריות ב"שבוע ירוק"

לקראת חג ט"ו בשבט, חג האילנות, חג הטבע, נפגשנו נציגי הורים ומורים ותכננו יחד "שבוע ירוק". אחת המטרות לשבוע זה היתה לעורר מודעות לנושא "איכות הסביבה" ולקחת אחריות על הסביבה הקרובה.

פתחנו את השבוע בטקס הבדלה ובמהלכו ערכנו חידון של שירי טבע מוכרים, שזיהנו בהתלהבות ובשמחה. במהלך היום קשטנו קרטוני חלב בהם שתלנו פרח שנטפח כל אחד ואחת. למחרת ערכנו בכיתות, במסגרת שיעור מדעים, פעילות- "מי אני ומה שמי"? הילדים ניחשו בעזרת חמשת החושים איזה פרי מונח לפניהם ובארוחת הצהריים נהינו מסלט פירות עשיר ובריא.

בזה לא סיימנו להתכונן לחג, בשיעורי המוסיקה שרנו את שירי החג ובשיעורי אומנות יצרנו "עציץ כיתתי" מחומרים ממוחזרים. בעזרת גלילי נייר, ניירות צבעוניים, קופסאות חלב ומעדנים יצרנו זרי פרחים מרהיבים.

ביום חמישי, כל תלמידי/ות חטיבת היסוד לבשו כפפות, לקחו שקיות ויצאו ל"מבצע נקיון" ברחבי מרכז ליאו- באק. הילדים/ות יצאו בנחישות רבה ובמרץ רב מלאו את השקיות, הבנו כולנו שזו אחריות שלנו לשמור על הסביבה הקרובה של כולנו.

ביום שישי פתחנו ב"בוקר ישראלי" ירוק וחגיגי סביב פתגמים אותם למדנו במהלך השבוע.  דני סתר, אבא של תומר מכיתה ב'1, צייר את הפתגמים, אנחנו זיהנו ומיד פצחנו בשיר. לאחר מכן, הכנו בכיתות שיפודים מפירות מיובשים. כל ילד הכין שני שיפודים, אחד לעצמו ואחד למען הקהילה. אספנו את השיפודים לזר וצרפנו ל"עציץ הכיתתי" שהכנו ותרמנו, כל כיתה בשיתוף עם הוועד למקום אשר ביחד בחרנו.

השבוע הסתיים בקבלת שבת חגיגית, בה סיכמנו את החוויות, התחושות והעשייה למען הסביבה.

תודה לכל ההורים השותפים, חברי הועדה של הפעילויות החברתיות ונציגי ועדי הכיתות.

היה לכולנו שבוע ירוק ומוצלח, שבוע עם הרבה מודעות ותרומה של כל אחת ואחד.

 

"בגדי המלך החדשים"

ביום שלישי, יח' שבט תש"ע, 2.2.10, יצאנו במסגרת תוכנית "סל תרבות" תלמידי/ות שכבות א' ו-ב', לצפות בהצגה של תיאטרון אורנה פורת, "בגדי המלך החדשים", באודיטוריום במרכז הכרמל.

צפינו באגדה המוכרת והאהובה, אך בלבוש צורה חדשה. ההצגה סופרה על ידי הילד תום, שצעק בקול רם: "המלך הוא עירום".

במהלך ההצגה פגשנו מגוון של דמויות, את הילד תום המקסים והנבון, רודף הצדק, שעמד על זכויותיו, ולא היה  מוכן להיכנע ללחץ החברתי. כמו כן, פגשנו את בת המלך - הנסיכה, את אביה הגנדרן שבגנדרנים, שכל עיסוקיו הם רק בגדים ואת שני החייטים הנוכלים.

בהצגה השתתפה להקת שחקנים צעירה ומלהיבה, אשר הגישה את הסיפור של אפרים סידון בשפתו המחורזת והעשירה. הלהקה פתחה לנו שער לעולם התיאטרון וגם לארון הבגדים של מלך גנדרן וכל זאת באמצעות הצגה משעשעת צבעונית ומרגשת.

בעקבות ההצגה שוחחנו בכיתות על המסרים השונים, כמו לקחת אחריות על עצמנו ולא להאמין לכל אחד מבלי לשקול גם את הסיכונים. אפילו המלך החשוב בממלכה לא הקשיב למחשבות לבו, ו"נפל בפח" של הנוכלים. 
תלמידי חטיבת היסוד ב"שבוע ירוק"


ביום ראשון, כא' שבט תש"ע, 7.2.10, ערכנו תלמידי/ות שכבת ב' וילדי/ות "גן רימון" מפגש קריאה נוסף ברוח חודש שבט, בנושא "איכות הסביבה". שמענו את סיפור "צבת הים הירוקה" שכתב רן לוי- רממורי ושוחחנו על השפעת אורח חיינו, הזיהום והלכלוך הרב על בעלי חיים ימיים, כמו בסיפור צבת הים. בעקבות הקריאה שתפנו בתחושות ובתובנות שהספר עורר אצלנו, תוך התייחסות לערך החודש "אחריות". כיצד נוכל לקחת אחריות ולהגן על בעלי חיים מזיהום ומזיקים אחרים. בסוף המפגש ערכנו פעילות יצירתית. הכנו כל תלמיד בוגר יחד עם ילד גן צב, שעליו כתבנו מה אפשר לעשות למען צבת הים. לאחר מכן קשטנו את הצבים ותלינו בכניסה לחטיבת היסוד את התוצרים. במהלך המפגש, הבנו שבעשייה משותפת וגם בצעדים קטנים אפשר להציל חיים של המון בעלי חיים. 


אז, מה עושות האיילות בלילות? מיד התשובה... 

חודש שבט עבר חלף, ואיתו ט"ו בשבט, אותו ציינו בשירים וריקודים. חודש שבט הינו חודש הפרחים והפריחות, ההתחדשות וההתחלות הפורחות, ולכן בשיעורי מוסיקה בכיתות א' שרנו וערכנו חידונים בנושא הפרחים. חידון קריאה, שהילדים ידעו מיד על איזה פרח מדובר, וכגיבוי לתשובה הנכונה שמענו שיר על הפרח. שרנו שירים, רקדנו ריקודים ונהנינו מאוד. וכיאה לחודש שבט, בסופו, ל' בשבט חוגגים את יום המשפחה, וגם כאןו שרנו ורקדנו, ודיברנו כמה חשובה המשפחה, הכיתה שלנו היא משפחה גם כן, ולכן כולנו חשובים וראויים להיקרא "משפחה". 

השירים ששרנו: "ההר הירוק תמיד" , "ואלס להגנת הצומח" , "מה עושות האילות בלילות" , לקט שירי טו בשבט, "המשפחה שלי" , "שבת בבוקר" , ומגוון מוסיקה קלאסית עליהן רקדנו בהוספת המילים - אהבה- במשפחה שלנו, סבלנות-במשפחה שלנו, חברות-במשפחה שלנו. 

להמשך לימודים מהנים ומפרים, 

מיה שני המורה למוסיקה.

תעודה-תהודה

ביום שישי, ז'' שבט תש"ע, 22.1.10, התחלנו את היום ב"בוקר ישראלי" חגיגי במיוחד ובו עשרת השירים הכי אהובים על הילדים, שאף דירגו אותם.

לקראת חלוקת התעודה-תהודה מחנכי/ות הכיתות ערכו "מפגשים אישיים", עם כל תלמידי/ות הכיתה לשיחת משוב וסיכום המחצית הראשונה.

ההתרגשות הגיעה לשיאה בטכס חלוקת התעודה-תהודה. במהלך קבלת שבת חגיגית באודיטוריום לוקיי,  תלמידי/ות שכבת א' עלו אחד אחת לבמה וקיבלו  מידי המחנכים/ות את התעודה –תהודה הראשונה. בסיום הטכס חזרנו לכיתות, חולקה התעודה-תהודה גם בשאר הכיתות ונפרדנו בברכת שבת שלום ובהצלחה לקראת המחצית הבאה.

 

במילים שלהם:

העננה / רוני סידי, ג1

בצל עץ התאנה

מתקרבת עננה

עננה של שחור

בלי טיפת אור

 

ואני מסתכלת סביב

ובמקום עננה אביב

שמים כחולים, פרחים וים

אנשים טובים, כמעט כולם

 

עכשיו כל העולם אביב

שוב מסתכלת מסביב

אביב טוב ומואר

כאילו אין מחר
Comments