מידעון ניסן

מידעון מספר 6, התש"ע

 

חודש ניסן בסימן אחדות, חירות וזיכרון

ברוח חודש ניסן

ארבעה חגים מקופלים בתכנים ובחוויית חג הפסח. ארבעה שמות לחג, ארבע תקופות בהיסטוריה וארבע משמעויות להבנת הזהות היהודית – ישראלית שלנו.

חג הפסח – בתרבויות רבות בעולם העתיק, נהגו הרועים לחגוג ולהקריב  בליל חמישה עשר בניסן קורבן בהמה. זוהי תחילתה של תקופה, ששיאה בחודש אלול, בה הרועים התפללו לעונת ילודה איכותית. עם ישראל מצווה לחוג את חג הפסח עוד לפני מכת בכורות, לפני יציאת מצריים. 
בחג הפסח – חג הרועים, אנו מתחברים לזהותנו הקדומה כעם נווד ורועי הצאן. מתחברים לנפשו של הרועה הקשור בזמן ולא במקום.

חג המצות – החקלאים, יושבי האדמה, נהגו לקיים ביד' בניסן, חג משלהם. הם העלו קורבן צמחי כהכנה לתקופה הקשה והמסוכנת בת חמישים הימים, שבה רוחות החמסין מאיימות לכלות את כל התבואה הטובה. (קורבן זה; המצות, התפתח לעומר התנופה בהמשך הדורות). בחג המצות אנו מתחברים לזהותנו החקלאית, מתחברים לנפשו של החקלאי הקשור בעבותות לשורשים שבאדמה, שותפים לדאגה העמוקה לאמא אדמה ולפחד הקמאי מאיתני הטבע.

חג יציאת מצרים - במשך דורות וגם בתורה עצמה התקיימו חג הפסח וחג המצות במקביל ללא קשר אחד לשני (עם או בלי קשר לשאלה: האם סיפור יציאת מצריים באמת קרה).  לאחר התיישבות עם ישראל בארצו, התפשטה ורווחה מסורת הרואית על יציאה ממצרים, מעבדות לחירות. שני החגים הפגאניים העתיקים על סמליהם וטקסיהם, אוחדו לחג אחד-חג יציאת מצריים וקיבלו משמעות חדשה – את נרטיב היווסדותו הלאומי של העם היהודי. 
בחג יציאת מצריים אנו מתחברים לסיפורו המפואר של עם ישראל, שהיווה במשך אלפי שנים ולתרבויות אין ספור השראה, באומנות ובחיים, למימוש החירות הלאומית ולמלחמה בעבדות. המצות והפסח מספרים מעתה את סיפורו ההיסטורי והעבר המפואר של עם ישראל.

חג הגאולהבשלהי ימי בית שני מתפתח נרטיב חדש שמשתמש בסיפור העבר, ההיסטורי, על מנת לספר את הסיפור והגאולה העתידיים. עם עיצובה של ההגדה הראשונה במסכת פסחים במשנה, הוצא מתוכה שמו של משה רבנו ההיסטורי וכל סיפור ההגדה מכוון לעתיד; "השנה עבדים לשנה הבאה בני חורין" בשנה הבאה לירושלים הבנויה" וכמובן אליהו הנביא לעתיד לבוא. סיפור יציאת מצריים הפך לאב טיפוס אודות אפשרות של גאולה ממשית בהווה ובעתיד חיינו. בחג הגאולה אנו מתחברים לאפשרות של עתיד מלא חירות ומשמעות ולתפקיד המשפחה, הקהילה והחינוך ביצירת עתיד זה.

כל ההגדה של פסח מכוונת לילדים- לעתיד ומייצרת מודל של חינוך להעברת הסיפור בכל דור;

המסגרת הראויה והמתאימה לספר את הסיפור ולהמשיך את המסורת היא במסגרת משפחתית בה ההורים מקיימים את מצוות "והגדת לבנך...".

הפדגוגיה בהגדה של פסח היא שאילת שאלות, תוך התייחסות לאיכויות הערכיות של כל בן מארבעת הבנים שבהגדה; חכם, רשע, תם וזה שאינו יודע לשאול.

האמצעים המרכזיים להעברת הסיפור לדור הצעיר הם על ידי  טקסים, סמלים ובעיקר הרבה שינויים מלילות רגילים.

הזמן המתאים לסיפור שכולו חירות וגאולה הוא ליל ירח מלא בתחילת האביב בו ריח החירות ותחושת הלבלוב לצד האפשרות לגאולה, קיימת ומורגשת. כמו כן מורגשת בו זהות "הרועה והחקלאי" שבתוכנו, אשר עוד מימי קין והבל מסמלים את החיבור לזמן ולאדמה. מורגשים ויכולים לעזור לנו להתחבר לדורות עברו על סבלם ומשמעות חייהם.

המטרה והמשמעות של כל החג והתקופה -  הבנת ערכי החירות והגאולה כערכים נצחיים המופנים ליצירה האנושית ומסרבים להיכנע ליצרים ולשגרה, המהווים יסוד לכל העבדות וחטא האדם.

שיהיה לכולנו חג פסח, חג מצות, חג יציאת מצריים וחג גאולה כשר ושמח.    

                                                                                          אופק

"משנכנס אדר מרבין בשמחה..."

לקראת חג פורים, לבשנו מדי יום לבוש אחר והתקשטנו באביזרים מגוונים, בשלל צורות וצבעים. אווירת החג הורגשה בכל פינה ומדי בוקר ההתרגשות הייתה רבה.

חבשנו כובעים ושמנו מסיכות מעניינות, לבשנו בגדים הפוכים ובצבעים מנוגדים, לבשנו פיג'מות ולפעמים מרוב שהכל היה הפוך אי אפשר היה להבדיל בין בנים לבנות.

ביום בעלי חיים  הגענו לבושים ועם אביזרים של בעלי חיים שונים ולקראת היום הצבעוני ערכנו בכל כיתה הצבעה לבחירת הצבע המועדף ע"י רוב התלמידים/ות. כל הכיתה והמחנך/ת הגיעו בלבוש ועם אביזרים, ע"פ הצבע שנבחר וכשהכל ססגוני מסביב נהנינו מהפנינג בית ספרי שתוכנן והתנהל בשיתוף פעולה עם המתנ"ס ותלמידי אחי“ם. יצרנו עם אלוירה, המורה לאומנות, רעשנים, מסכות וליצנים, דרבקנו בדרבוקות עם בועז, המורה למוסיקה במקצב שירי פורים, הכנו כדורי שוקולד בשלל צורות וטעמים, איפרו אותנו וגם קשטו בקעקועים ובנוסף שחקנו גם משחקים היתוליים ומאתגרים.

ביום תענית אסתר, הגענו לבושים כאחת מהדמויות בסיפור המגילה והתחלנו את הבוקר בקריאת המגילה ע"י יואב שרף, אבא של הילה מכיתה ג'1, שסיפר את הסיפור בצורה מרתקת וחווייתית זו השנה השנייה. לאחר מכן הכנו בכיתות משלוחי מנות כיתתיים ובית ספריים כתרומה לקהילה, אותם שלחנו כל כיתה ע"פ היעד שנבחר ע"י הוועדים ומחנכת הכיתה.

בבוקר פורים, נהנינו מ"קרנבל תחפושות". הגענו כולנו, ילדים, מורים ואפילו גם חלק מההורים מחופשים בתחפושות שונות ומגוונות. פתחנו את הבוקר ב"בוקר- ישראלי" באווירה פורימית, המשכנו בתהלוכת תחפושות במתחם ליאו באק ובהחלפת משלוחי מנות בכיתות. סיימנו את היום והשבוע במופע היתולי של הורים וקבלת שבת חגיגית, יצאנו לחופשה עם תחושה של שמחה אמיתית. 

(לחצו לצפייה במצגת)

הפנינג ”יוצאים ממצרים“

ביום שישי כ"ו באדר החלה ההתרגשות הבית ספרית לקראת חג הפסח לרחוש...

שיתוף הפעולה הפורה עם צוות מוזיאון הכט הוכיח שוב את עצמו.

הצוות המובחר הכין פעילויות שונות ומגוונות שמטרתן להזכיר ולזכור, להנות ולחוות, לדמיין את הפרטים והמראות של עם ישראל היוצא מעבדות לחירות.

הילדים הכירו בעזרתו של "כהן מצרי" את כתב החרטומים, למדו על הפפירוס וכתבו את שמם על גבי קרטוש.

ברוח עכשווית מחזרנו חומרים שונים לכדי יצירות פיסוליות המדמות את משה הקטן בתיבתו בנילוס, את ערי המסכנות, את עשר המכות,  מעמד הר סיני ואת השיירות החוצות את ים סוף והמדבר.

בהנחיית מדריך-שחקן נחשפנו לתרבות המצרית, תוך שהתנסינו בריקוד מצרי, נגינה בכלים אופייניים ומשחק המדמה שיט בנילוס.

בהשראת מדרש "ריב ההרים", יצרנו בחמרן דגם קטן של לוחות הברית ועליו אותיות האלף בית בכתב עברי קדום.

תודה לעינת ולכל צוות מוזיאון הכט על מגוון הפעילויות אשר הכניסו אותנו לאווירת החג בהתרגשות ובציפייה. 

(לחצו לצפייה במצגת)בוקר של מחאה בכיתה ג1

בבוקר יום ד' נכנסה לילך, מחנכת ג'1 וכיתה ובפיה בשורה שנראתה לה שגרתית: "היום ילדים, במקום  לימודי הבחירה נצפה במופע מוסיקלי!" התגובות הצליחו להפתיע גם את מי שחשבה שהיא כבר מכירה היטב את תלמידיה. מחאות מכל עבר: "לא ניתן!" " תעשו את זה במקום שיעור אחר!" טוב, חשבה לילך, נחמד שהילדים אוהבים כל כך את לימודי הבחירה. נחמד אפילו יותר שגדלים פה תלמידים המעזים למחות בצורה אקטיבית ולהביע בגלוי את דעתם.

"טוב, הבנתי... אני אעביר את הערותיכם... עכשיו בבקשה: סידור, כיפה..".
”לא מוציא!"  זאת היתה סנונית ראשונה... מבוכה ובלבול קל נרשמו על פניה של המורה... "אין על מה להתפלא הבוקר(!)", הפנים והדהים תלמיד אחר.

מ – ח – א - ה!  מימוש זכות כפי שלמדו בשיעור מח"א. מבולבלת, פנתה לילך אל תלמידיה במילים כנות, בתקווה שאלו יגרמו להם להושיט לה יד ולשתף עימה פעולה: "תראו, מחאתכם מובנת ומקובלת, אבל יש דרכים לפעול, להביע את דעתנו, להלחם על צדקתנו... ברוגז הוא לא אחת מן הדרכים הללו, הוא לא יקדם אותנו.
”בואו נמתין, נצפה במופע ונגבש דעה ותכנית פעולה."  ואז ברגע של אור והילה הציעה תלמידה: בואו נשיר את "רק בגלל הרוח": אני עוד אשנה... לא בגלל הכוח... רק בגלל הרוח... 

זה היה סיום מתאים ומוצלח וקורת רוח נרשמה אצל לילך. אגב, אם שאלתם: המופע, כך הודו רוב הילדים, היה באמת מאד מוצלח.מסע לארץ הצלילים

במסגרת תוכנית "סל תרבות", יצאנו כל תלמידי/ות חטיבת היסוד, ביום רביעי, כד' אדר תש"ע, 10.3.10, למסע - "מסע לארץ הצלילים הקסומים".

בדרך פגשנו נסיכה החיה בממלכת "הרמוניה", שביום הולדתה ה-12 הוזמנו כל כלי הנגינה שבעולם לנגן לה, על מנת שתבחר בכלי נגינה אחד עליו תלמד לנגן.

הסיפור היה מרתק והוביל אותנו למקומות רחוקים, לתרבויות שונות ולקסמה של המוסיקה העממית החוצה גבולות.

במהלך המפגש האזנו למוסיקה של עשרות כלי נגינה מיוחדים ואקזוטיים מכל כנפות תבל ולקחנו חלק פעיל בצלילים, בתנועה ואף בהמחזה.


יום המשפחה בחטיבת היסוד

ביום חמישי, ד' אדר תש"ע, 18.2.10, נפגשנו אחה"צ, הורי וילדי כיתה א'1 לפעילות גיבוש נוספת, בה ציינו את יום המשפחה. בחדר המחיצות ערכנו שולחן חגיגי עם מפה לבנה, התיישבנו סביבו ושיתפנו עם הרבה רגישות והומור מסיפורי המשפחה. בין סיפור לסיפור והצגת חפצים העוברים מדור לדור, בועז, המורה למוסיקה ליווה אותנו בשירים מוכרים ואהובים. הילדים וההורים שתפו פעולה ואז.....נגשנו לארוחה מהמטעמים השונים שהביאה כל משפחה ומשפחה. 

עם סיום הארוחה עלינו לבית המדרש לבושים בפיג'מות ועם כריות, צעצועים ושמיכות. שכבנו הורה וילד על המזרונים, נשמנו עמוק ויחד עם קובי, המורה לצ'יקונג  התנסינו בפעילות נעימה ומרגיעה. לאורך כל הערב נהנינו מאווירה מרגשת ומגבשת ועל כך תודה לכל השותפים בארגון הפעילות לפני ובמהלך הערב עצמו. תודה לכל משפחות א'1 שהכינו, הגיעו, שיתפו, השתתפו ולאווירה הנעימה כה תרמו.

בערבו של יום חמישי, ד' אדר תש"ע, 18.2.10, התאספנו, הורי וילדי כיתה א'2, לציין יחד את יום המשפחה. המשפחות התכנסו באחת מכיתות המעבדה ששינתה את פניה: השולחנות כוסו מפות ומאכלים טעימים ומעוררי תאבון הונחו עליהם. פתחנו בשירים העוסקים במשפחות ולאחר מכן קמו ילדים והורים, הציגו חפץ העובר מדור לדור, סיפור המסופר במשפחה או מאכל מסורתי וכך נחשפנו כולנו לצד נוסף מכל משפחה. מה  רבה היתה השמחה כשניתן האות ונגשנו לארוחה ללא שהיות. מיטב המטעמים השונים שעל השולחנות, אותן הכינו והביאו באהבה המשפחות, נאכלו בתוך דקות. הערב היה מרגש ומהנה, יבואו על הברכה  והתודה כל השותפים בארגון הפעילות לפני ובמהלך הערב עצמו. תודה לכל הורי וילדי א'2 על האווירה הנעימה השיתוף וההשתתפות.

ביום שישי, כ"ח בשבט, ציינו בכיתה ב1 את יום המשפחה. בשעה 09:00 התכנסנו בבית המדרש הורים וילדים יחד לשעתיים של מפגש מיוחד. כל משפחה ומשפחה הציגה דבר המאפיין אותה, חפצים מיוחדים שעברו בשושלת המשפחה, מאכלים או סיפור שעבר מדור לדור.

במפגש זה הצלחנו להכיר ולפתוח צוהר נוסף בהיכרותנו זה את זה בכיתה, להיחשף לסיפורים אישיים ולהתענג על מאכלים טעימים ומיוחדים. האווירה הייתה נפלאה ושלוחה ברכת יישר כוח לוועד הכיתה על הארגון והעזרה.

יום משפחה מרגש ואותנטי חווינו במשפחת ג'1. לקראת יום המשפחה הילדים התבקשו לראיין את הוריהם ולחפש ביחד סיפור משפחתי מעניין, חפץ העובר במשפחה ונושא עם ריחות רחוקים או תמונה על קורות המשפחה השווה אלף מלים.  כל משפחה ו"הסיפור שלה" באו להשתתף ולשתף, הסיפורים שקלחו השאירו את המאזינים פעורי פה. לעיתים היו אלה סיפורים פשוטים שהעמיקו את היכרותנו באופן מפתיע, מזווית שלא חשבנו עליה. לאט נארגו להם הסיפורים, החפצים והתמונות יחדיו והזכירו לנו שכולנו "רקמה אנושית אחת חיה..."

 האווירה הייתה מרגשת במיוחד, נהנינו מהריקוד והקפה האתיופים. גם יהונתן והילה בדיאלוג בין אב לביתו מאת יהודה אטלס הצחיקו את כל הנוכחים. הכיבוד הוכן במיוחד על פי המסורת של כל משפחה וכלל מטעמים בלתי נשכחים, אנחנו עדיין ממתינים לכמה מתכונים... קינחנו בחידון המשעשע "מי יזהה את ילדו" ורק "יום האם" עמד לו בצד ולא ידע אם לשמוח ממש...

ביום שישי, 12.2.10, יצאנו, משפחות כיתה ג‘2 עם שחר לפעילות גיבוש ביערות הכרמל.  התאספנו לארוחת הבוקר, קיבלנו משימת הצלה ליער הקסום שסביבנו ויצאנו יחד עם המדריכה זיוית למשימה. צעדנו בשבילי היער, פתרנו חידות ויצרנו מגדיר צמחים משלנו. סיימנו עם חגיגות יום הולדת לשניים מילדי הכיתה, פיתות שהכנו במקום והשמחה הייתה רבה.

(לחצו לצפיה במצגת מיום המשפחה של כיתה ג‘2)


לסיום...

דבר ההורים

הועד הבית ספרי ערך החודש את מפגשו החמישי, להלן הקישור לפרוטוקול הישיבה.

חיים קדוש, רכז עמותת "אור ירוק" במתנ"ס ליאו באק, סקר את פעילות העמותה בתוכנית "סע לשלום" הפועלת מתחילת השנה בבית הספר. הוא העלה את הצורך ליצור מתכונת שבה הורי התלמידים יחד עם צוות בית הספר מסייעים יחדיו בהורדת הילדים בשעות הבוקר במתחם בית הספר והביא דוגמאות לפעילות התנדבותית זו בבתי ספר אחרים בעיר. לחצו לצפיה בסירטון

בימים אלה מתקיימת פעילות להובלת התוכנית גם במסגרת חטיבת היסוד, מתוך הכרה בחשיבותה הבטיחותית והערכית לילדינו. מצורף מכתב בנושא זה.

בפיתוח חטיבת היסוד ישנה חשיבה על מתחמי הכיתות בשנת הלימודים הבאה, והאמצעים לשיפור מתחמים ותשתיות, כגון חצר בית הספר ומתחם ההזנה (אופק ביקש לא להעלות את נושא החצר בשלב זה). נסקרו מרכיבי השיפור הנדרשים מהקייטרינג המזין את התלמידים יחד עם בחינת אפשרות השימוש בקפיטריה לשיפור מכלול ההזנה. אנו תקווה כי פיתוח מתחם מותאם יותר להזנה, בשילוב עם פעולות אחרות, יביאו ליצירת תשתית מבנית וארגונית טובה יותר ולרווחת תלמידי החטיבה.

צוות האמנה הציג את אמנת נציגות ההורים. אמנה זו באה, בין השאר, להסדיר את אופן בחירת נציגות ההורים הכיתתית  והבית ספרית, תוך הגדרת סמכויות ואחריות, ואת מערכות שיתוף הפעולה בין נציגות ההורים לצוות חטיבת היסוד. האמנה תהווה מתווה לפעילות ההורים בחטיבת היסוד.

ברצוני להודות לאלו שעמלו על הכנת מסמך חשוב זה - יואב אבן, אילנית מועלם, מיכל מרקוס ואירית פעור.

לסיום, תודה ליואב שרף שכמיטב המסורת הקריא בטעם רב את מגילת אסתר ולציין את החוויה הייחודית של ילדים, הורים ואנשי צוות החינוך המרקדים על הבמה "עד לא ידע" בקרנבל פורים, ששיאו במופע "פורימשפיל" לתפארת בכיכובם של הורי חטיבת היסוד - יישר כח למציגים, קובי פרץ, פאני מלכה, דני סתר, רודי שוורץ, דניאל זלנקו, דייב שקולניק וליטל רון.

איתן  יחזקאל, יו“ר ועד הורים מרכזי

/ גלי אובסטפלד , ג1


יש לי יונת שלום בלב.

ליונתי יש רגשות, דמעות וגומות,

ליונתי יש נוצות לבנות

וליבי משמש לה כמעיל ורוד.

יונה שלי יונה שלי מחממת את ליבי.

 

יונתי עפה בעולם ועוזרת לכולם.

יונתי פותרת סכסוכים , עפה לעננים

ובסוף היום חוזרת לליבי.

יונה שלי יונה שלי מחממת את ליבי.

 

יונתי עוזרת למבוגרים

לחיילים ולילדים.

יונתי משלימה בין החיות

וגורמת לצמיחת העצים ופריחת ההדרים.

יונה שלי יונה שלי מחממת את ליבי.

צוות חטיבת כיתות היסוד 

מאחל לכל משפחות

בית הספר

חג חירות שמח וכשר

Comments